تحصیل با طعم جشن!

نمیدونم این جشنهای مختلف تحصیلی از کی و کجا شروع شدن! تا جایی که ما یادمون میاد اوایل فقط جشن فارغ التحصیلی بود ؛ برای بچه هایی که موفق میشدن دیپلم بگیرن!(اون وقت که دیپلم گرفتن کار هرکسی نبود و دیپلم گرفتن تو مایه های دکترا گرفتن بود! ) 

اما حالا (به جز جشنهای هرساله ی تولد و جشن های مهد کودکی) الی ماشاءالله جشنه که برای بچه ها میگیرن:

جشن ورود به پیش دبستانی ، 

جشنهای یلدا و نوروز در پیش دبستان ، 

جشن پایان دوره ی پیش دبستان


جشن شکوفه ها (ورود به دبستان) ، جشن های روز دانش آموز، شب یلدا ، دهه ی فجر ، نوروز ، روز معلم ، جشن الفبا


جشن عبادت ، جشن فارغ التحصیلی دوره ی ابتدایی ، جشن ورود به دوره ی اول متوسطه ، جشن پایان دوره ی راهنمایی ، جشن فارغ التحصیلی (دیپلم )، جشن ورود به دانشگاه ، روز دانشجو ، جشن فارغ التصیلی کارشناسی و ...


کار به جایی رسیده که برای هر کار کوچکی که بچه ها انجام میدن یه جشن گرفته میشه! 


اما جشن الفبا:


اینکه این جشن از کی وارد برنامه ی مدارس شده رو نمیدونم ولی تا جایی که یادم میاد ، جشنهای الفبای اولیه ، جشن مختصری بود که با یه جعبه شیرینی یا شکلات و توی کلاس سر و تهش هم می اومد!  بعدها یه میوه ی مختصر و یه کادوی کوچیک و عکس هم به جشن اضافه شد حالا یا تو کلاس یا تو سالن مدرسه. اما حالا...


جشن تو تالار ، غذا با تمام مخلفات ، کیک و شربت و چند نوع میوه ، کادو ، فیلمبرداری آنچنانی ، گروه نمایش چندصدهزار تومانی تا چند میلیونی ، بگذریم که مادرها هم دوست دارند در این جشن بزرگ ، بچه هاشونو  همراهی کنن! اگه مدرسه و مدیر مدرسه هم از نوع " آزاد " باشن و شاگردها دختر ، خرید لباس برای جشن و رفتن به آرایشگاه هم جزء ملزومات میشه! با این تفاسیر یه جشن الفبا اندازه ی یه جشن عروسی خرج برمیداره!


راستی! این دخترها و پسرها در آینده که میخوان عروس یا داماد بشن ، به یه جشن ساده میتونن رضایت بدن!


پ ن : دقت کردین این بچه ها چندبار در طی تحصیلشون "فارغ التحصیل " میشن! هی از تحصیل فارغ میشن هی شروع به تحصیل می کنن! بگذریم که با توجه به حدیث" چنین گفت پیغمبر راستگوی ، ز گهواره تا گور دانش بجوی" فارغ التحصیلی با فارغ شدن از زندگی همزمان اتفاق می افته!!


/ 3 نظر / 16 بازدید
سام

با سلام یه سری هم به من بزن مطلب زیر رو هم ببین http://jbums.ir/2014/05/jaleb/

سام

با سلام یه سری هم به من بزن مطلب زیر رو هم ببین http://jbums.ir/2014/05/jaleb/

سام

با سلام یه سری هم به من بزن مطلب زیر رو هم ببین http://jbums.ir/2014/05/jaleb/