مجازات متخلفان را متوقف کنید!

یکی از مهمون های امروز ( دیروز! ) ماه عسل آقایی بود که نمیخواست قاتل پسرش رو ببخشه و خواستار قصاص بود.

اولش آقای علیخانی گفت که ما نمیخواهیم رضایت بگیریم و این حق خدادادی شماست و از این حرفها!

قضیه از این قرار بود که پسر این آقا، پسر دیگه ای رو امر به معروف می کنه و با قاتل، که اونهم تقریبا همسن مقتول بوده، درگیر میشه ! قاتل و دوستاش ، مقتول رو تهدید و هفده روز دنبال خونه و شماره موبایل مقتول می گردن . قاتل با فریب مقتول (اظهار پشیمانی و دعوت به رفاقت)مقتول رو بیرون خونه میکشه و جلوی در خونشون با قمه به سر اون میزنه و اجازه ی انتقال به بیمارستان رو نمیده تا ... .

پدر مقتول می گفت ، بخشش برای کسیه که ناخواسته و اتفاقی قتل انجام داده نه کسی که با نقشه ی قبلی ، با فریب و به این حالت دست به قتل زده!

علیخانی می گفت ، آیا این قتل فقط تقصیر این پسر هیجده ساله است؟ پدر مقتول می گفت، برای این که درس عبرت بقیه بشه از حقش نمیگذره ! و علیخانی گفت ، آیا با قصاص مشکل حل میشه آیا با قصاص کسانی که قصاص شدن، قتل و قمه کشی و غیره دیگه رخ نمیده و ...

 با این حرف علیخانی چند تا نکته به نظرم رسید:

1-حالا که با وجود جریمه و خوابوندن ماشین و ... هنوز تخلفات رانندگی و تصادف و ... انجام می گیره ، چه کاریه ؟ تموم مجازاتها و جریمه های راهنمایی رانندگی رو تعطیل کنن بره !

2-حالا که با وجود اینهمه در و قفل و دزدگیر و ... هنوز دزدی انجام میگیره ، میگم قفل سازی و کلیدسازی! رو تعطیل کنن . یا نه اصلا دیگه در نسازن ! ماشین و خونه و بانک و ... در دارن ، دزدی نمیشه ؟ در میخوان چه کار ؟

3- حالا که با این همه قصاص ، باز هم مردم درس عبرت نمی گیرن ، قانون قصاص رو که نص صریح قرآنه ، اول از قرآن عزیز ، بعد از قوانین کشور حذف کنید راحت بشین! 

4-اصلا همه ی مجازاتها رو از همه ی جرائم رو بردارید! زندانها تعطیل ! مگه با اینهمه زندانی دیگه جرم انجام نمی گیره؟ مگه کسی که دزدی ، کلاهبرداری ، قتل ، تجاوز ، تخلف و ... مرتکب شده ، تنها مقصر خودش بوده ؟ حتما فرهنگ و جامعه و دولت و حکومت و ... هم در به وجود آمدن این جرائم بی تأثیر نیستن!

5- راستی! اگه بخشش و عدم قصاص همیشه و همه جا خوبه ، چرا امام حسن مجتبی علیه السلام، قاتل امیرالمؤمنین علیه السلام رو نبخشید؟!!!!!!!

6- چرا همه دنبال گرفتن رضایت از خانواده ی مقتولن؟ چرا همه ی فیلمها که درباره ی قصاصند از زاویه ی دید خانواده ی قاتلند؟ چرا هیچ فیلمی از زاویه ی دید خانواده ی مقتول به قصه نگاه نمی کنه ؟ میترسن بیننده به خانواده ی مقتول حق بده ؟!!!! چرا از زاویه ی " و لکم فی القصاص حیاة یا او لى الأرباب" فیلم نمی سازن؟

/ 0 نظر / 8 بازدید